Existuje jedna rastlinka, ktorej voňavé kvety už na diaľku značia, že sa jedná o skutočný poklad. Všeliek je ďalšie charkteristické pomenovanie, ktorým by sme mohli túto rastlinku a jej kvety nazvať.
Takáto pekná charakteristika, isto sa pýtate, o čom je reč.
Dámy a páni, reč je o levanduliach. A s tou ich charakteristikou som nemal v pláne len zaujať Vás, použil som najpravdivejšie slová, aké ma v súvislosti s levanduľou napadli. Skutočne má množstvo a ďalšie množstvo liečivých účinkov a jej samotná pôvabná vôňa je takisto príjemná a ukľudnujúca. Možno si to neuvedomujeme, ale levanduľa je naozaj poklad. Poklad prírody, za ktorý si síce zrejme nič nekúpime, ale predsa poklad nemusíme spájať len s peniazmi.
Pokladom sú však predovšetkým jej fialové kvety.
Môžu sa použiť ako čajový doplnok, či dávnejšie sa používali do kúpeľa. V oboch prípadoch, pri vnútornom použití, ale aj ak vravíme o vonkajších vplyvoch, v oboch prípadoch je užitočná predovšetkým na nervovú sústavu. A dobre vieme, akú zlobu môže narobiť unavená a preťažená nervová sústava. Ovplyvní celkové zdravie. Chcem tým povedať, že z unavenej nervovej sústavy sa zvyšuje tlak, tým pádom bolí srdce a hlava, prichádza nespavosť.
Zlý spánok, bolesť pri srdci, častá bolesť hlavy, možno sme si tým už za život prešli viacerí a vieme, že to k dobrému koncu nespeje. Musíme dbať aj na výživu a ochranu nervov. Levanduľa je v podstate prírodným liekom, ktorý nám v tomto smere určite pomôže. No pozrime sa aj na viac účinkov, ku ktorým nám levanduľové kvety dopomôžu. Zrejme ich všetky do článku nevtesním, vyberiem teda len pár z mnoha účinkov, ktoré by Vás mohli zaujať:
• Pomáha k zdravšie vyzerajúcej pokožke
• Zlepšuje prietok krvi
• Napomáha pri migréne
• Lieči pečeň
• Vhodná pre použitie pri nepríjemnom a hlasnom kašlaní
• Môžeme ju využiť aj ako prevenciu, pre silnejšiu imunitu, napríklad voči chrípke