Tento štýl začal byť populárny v 50. rokoch minulého storočia, keď ho uviedli na výstave Triennale di Milano. Okamžite sa stal senzáciou a to hlavne kvôli jeho jednoduchosti. V tej dobe boli obydlia zbytočne presýtené ( ten, kto má peniaze, má všetkého veľa) a ľuďom sa zapáčilo, že je to niečo nové. Táto výstava sa presunula aj do Ameriky, kde zožala obrovský úspech. Dnes sa k nám kúsok Škandinávie dostáva aj vďaka obchodným reťazcom zo severu.
Škandinávci sú zvyknutí na tuhé zimy bez svetla, preto je tento štýl svieži, vzdušný a hlavne praktický. Domov vám musí priniesť pohodlie a pocit útulnosti. Okná musia byť čo najväčšie. Ak si potrpíte na závesy, môžete použiť len veľmi decentné z ľahkých tkanín. Umelé svetlá a sviečky sú bonusom. Na stenách môžete využiť aj zrkadlá na zväčšenie a lepšie osvetlenie priestoru.
Keďže tu panuje minimalizmus, na skriniach, obrazoch, stoloch nečakajte žiadne vyrezávané ornamenty. Nábytok nebýva zaoblený. Uprednostnené sú ostré hrany a línie. Neuplatňujú sa ani doplnky a dekorácie. Výnimkou môžu byť svietniky, deky, podušky, prehozy, vázy alebo knihy. Kobercami z kožušiny nič nepokazíte. Dekorácie by mali byť praktické, využiteľné.
Hlavná farba je biela. Prevažujú skôr svetlé, pastelové farby. Šedá tiež nič nepokazí. Využíva sa taktiež kontrast biela-čierna. Skrine bývajú vo svetlejšom odtieni dreva, ako napríklad breza a borovica, alebo ich rovno natrite bielou. Ako je už na začiatku písané, Škandinávci sú zžití s prírodou a preto ju chcú mať aj vo svojom obydlí. Typickým prvkom severského interiéru sú predovšetkým kaktusy, sukulenty, črepníkové kvetiny. Podobne sa využíva aj vlna, sklo, železo, kamenina, koža a hlavne drevo. To sa dá vyskytuje naozaj všade. Podlaha, skrine, stoly, rámčeky na fotky, trámy na stenách a plafóne. Opatrne sa dajú použiť aj plastové stoličky, stoly. No celkovo tu platí, že všetko s mierou.