Kúpeľne sú prirodzene vlhké. Preto ide o miestnosť, kde sa najčastejšie tvoria plesne. To ale nie je jediný problém nadmernej vlhkosti. Môže vám napríklad začať opadávať omietka, alebo tuchnúť uteráky. Ak si nechcete poškodiť svoje zdravie a taktiež majetok, snažte sa proti vlhkosti bojovať.
V kúpeľni by sme mali mať len tie predmety, ktoré tam nevyhnutne musia byť.Okrem zubnej kefky, pasty a šampónu, by sme preto v tejto miestnosti nemali hromadiť žiadne iné veci. vyhýbajte sa hlavne tým, ktoré sú vyrobené z textilu.
Z kúpeľne odstráňte:
- koberčeky
- uteráky
- záclony
- textilnú „oblečku! Na záchodovú dosku
Táto miestnosť taktiež nie je vhodná na sušenie oblečenia.Po prvé vám zatuchne, po druhé sa v kúpeľni bude držať vlhkosť. To isté platí aj pre práčku a sušičku bielizne. Tie by sa mali nachádzať v inej miestnosti, pretože popri tom ako perú, alebo sušia vytvárajú množstvo tepla a pary, ktorá sa zráža a vlhkosť je opäť na svete. Ak ich už do kúpeľne umiestnite, vždy za ich chodu, otvorte okno, vypnite radiátor a nezatárajte dvere. Po ich vypnutí nezabudnite miestnosť dostatočne vyvetrať.
V tomto smere vám určite pomôže aj chémia. V stavebninách dostanete špeciálne farby proti plesniam a vlhkosti.Ak nimi natriete steny, vlhkosť neodstránite, no zabránite ich plesneniu, či opadávaniu omietky. Určite vám pomôžu aj pohlcovače vlhkosti, a to elektrické, alebo tie na tablety. Aj keď prekurovanie nie je zdravé ani ekonomické, v kúpeľni to neplatí. Radiátor, ktorý tam máte, nechávajte zapnutý tak často, ako to len ide. Ak ho tam nemáte, pomôže vám aj elektrický ohrievač.
Úplným základom je aj dostatočné vetranie.Malé okienko, ktoré sa väčšinou v týcjto častiach bytu nachádza, nechávajte otvorené a zároveň nezatvárajte dvere. Takto vytvoríte jemný prievan, takže sa bude všetko priebežne sušiť.