Na škole nás trápia povinným čítaním a v dospelosti si preto ani nespomenieme, že by sme chceli čítať nejaké knihy. Mňa osobne povinné čítanie tiež nebavilo. Nechápala som význam daných diel a myslím, že niektoré sú naozaj ťažké na pochopenie pre malé dieťa. Nad tým by sa mali zamyslieť aj mnohí tí, čo zostavujú učebnice pre deti na základných školách. Potom nečudo, že sa obsahy kopírujú z internetu, keď pomaly ani rodičia nevedia o čom dané dielo je.
Prečo čítať faktografické alebo náučné knihy?
- Niečo zaujímavé sa dozviete.
Dozvedieť sa niečo a zaujímavé by vás malo lákať v každom veku. Človek si tým obohacuje sám seba a svoju myseľ. Pri najbližšej návšteve môžete prekvapiť svojich blízkych alebo priateľov nejakou super informáciou, ktorú vôbec netušili. A takto sa navzájom obohatíte oveľa viac ako keby ste sa rozprávali o druhých ľuďoch, no nie?
- Precvičíte si svoju slovnú zásobu a obohatíte ju isto o pár slov.
V dnešnej dobe je naša slovná zásoba dosť obmedzená. Hlavne tým, že mnoho ľudí komunikuje väčšinu času len cez internet a sociálne médiá. Preto by malo byť obohacovanie slovnej zásoby naším každodenným rituálom, na ktorý by sme nemali zabúdať.
- Váš všeobecný rozhľad sa zväčší čítaním práve takýchto kníh.
Rôzne kvízy, krížovky alebo súťažné relácie sa pýtajú na rôzne otázky z rozmanitých oblastí. Ani neviete, kedy sa môžete dozvedieť tú kľúčovú informáciu, ktorú budete potom potrebovať. Nevadí, že sa nechystáte do takejto show, ale môže sa vám zísť pri lúštení krížovky alebo poradíte priateľovi na telefóne.
Nezabúdajte, že neustále čítanie faktografickej literatúry nemusí robiť extra dobrotu. Niekedy si mozog potrebuje aj trochu oddýchnuť a vypnúť. Tak môžete oddychovať napríklad pri nejakých zaujímavých románoch – príbehoch lásky, ktoré často nevyžadujú veľa rozmýšľania. A možno aj z týchto kníh sa dozviete zas niečo nové, ale už z inej oblasti, z iného súdka.