Predstavte si, že kúpite rodinný dom a že jeho bývalý majiteľ vás ubezpečí, že sa v jeho technických priestoroch nachádzajú dva bojlery na ohrev vody, a že spoľahlivo bez poruchy fungujú už mnoho rokov. Vy sa do domu nasťahujete a za niekoľko dní vám prestane jeden z bojlerov fungovať. Privolaný inštalatér odníme spodné veko a vysype z bojlera približne desať kilogramov vodného kameňa – usadených vápenitých minerálov. O niekoľko dní vysadí prevádzku aj druhý bojler a situácia sa opakuje s podobným scenárom. V tej chvíli vás napadne, že by asi bolo dobré kúpiť lepší bojler, aby ste sa ďalším podobným problémom vyhli, alebo vás dokonca napadne bojler demontovať a nahradiť ho prietokovým ohrievačom vody. Tým ale neodstránite pôvodnú príčinu, a tou je príliš tvrdá voda.
Tvrdosť vody znamená hodnotu množstva rozpustených minerálnych iónov, prevažne horčíka a vápnika, niekedy aj železa alebo mangánu a iných prvkov. Príliš tvrdá voda môže mať veľmi neblahý vplyv práve na všetky elektrické spotrebiče, ktoré s ňou prídu do priameho kontaktu, teda prevažne okrem bojlerov aj práčky, umývačky riadu, žehličky, kávovary alebo rýchlovarné kanvice. Existuje však riešenie, a tým sú zmäkčovače vody.
Zníženie tvrdosti pitnej vody v dome bude mať priaznivý efekt aj na vaše zdravie, najmä tam, kde je vo vode príliš veľa rozpusteného vápnika a minimum horčíka, ktorý by mal byť v ideálnom pomere s vápnikom 1:2. Horčík z potravín ubúda a jeho deficit v organizme môže okrem iného spôsobiť aj usadzovanie vápnika v cievach. V kombinácii s deficitom vitamínu D a vitamínu K2 to môže mať pre človeka aj fatálne následky. Nepodceňujte vplyv tvrdosti vody a snažte sa docieliť optimálne hodnoty, čo je približne stredne tvrdá voda. Na pitie a prípravu pokrmov je stredne tvrdá voda ideálna, avšak pokiaľ použijete zmäkčovač na úpravu tvrdej vody na docielenie hodnoty veľmi mäkkej vody pre spotrebiče, tým to prospeje ešte viac.