Prečo Slováci nakupujú dovážanú hydinu

Poľské kurčatá zaplavili pulty s mäsom už dávno. V posledných týždňoch nás zaplavujú informácie o hydine z Ukrajiny. Prečo sa toto vôbec deje? Podľa odborníkov, Slováci jednoducho na domáce mäso nemajú peniaze.

slepice
 
Slovenské verzus zahraničné
 
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, pred nákupom ukrajinských kurčiat neustále varuje. Toto mäso je síce lákavo lacné, ale o kvalite nemôžeme hovoriť. Prečo je vlastne takáto hydina lacnejšia? Vyplýva to zo zákonov, konkrétne bezpečnostných noriem, danej krajiny. Tie naše sú považované za jedny z najprísnejších. Druhým faktorom je samozrejme aj cena práce, ktorá je napríklad na Ukrajine omnoho lacnejšia. Problémom ukrajinských kurčiat je aj ich skutočný pôvod. Ten je v tomto prípade veľmi ťažko zistiteľný. Takéto mäso samozrejme nekontroluje ani Európska únia.
 
Prečo kupujeme nekvalitné mäso?
 
Konzumácia mäsa z takejto hydiny, preto určite nepatrí k tým najlepším nápadom. veľmi podobné je to aj v prípade, už spomínaných poľských kurčiat. Avšak aj napriek tomu, ich v predajniach stále nájdete. Navyše ide o tovar, po ktorom je obrovský dopyt. Necenia si teda Slováci svoje zdravie, alebo je v tom niečo iné? Sú to samozrejme financie. Nemusíte byť odborník na to, aby ste pochopili, že kilo mäsa za dve eurá si môže dovoliť väčšia časť našej populácie, ako to za štyri. Slovenské platy bohužiaľ nestačia na to, aby sme si mohli dopriať vždy to najkvalitnejšie.

brojler
 
Začarovaný kruh
 
Prísnejšie bezpečnostné normy pre slovenských chovateľov hydiny, pre nich znamenajú vyššie náklady. Konečný produkt, teda mäso, je preto drahšie. V inom prípade, by totiž hospodári nepokryli náklady na samotný chov. Keďže sú však platy Slovákov také, aké sú, nemôžu si drahšie mäso dovoliť. Preto kupujú zahraničné a mnohokrát nekvalitné mäso. Naši hydinári nezarábajú, čím sa ceny ešte zvyšujú, pretože vyšší dopyt, znamená i automatické znižovanie cien. Naopak, nedostatočný záujem o produkty, ich cenu prirodzene zvyšuje.