Užitočná lienka, pomocník poľnohospodára

– Lienky sú všeobecne považované za užitočný hmyz a jeden z najväčších spojencov poľnohospodára a záhradníka, pretože mnoho druhov sa živí voškami alebo hmyzom, ktoré sú škodcami v záhradách, poľnohospodárskych poliach, ovocných sadoch a podobných miestach. Sú účinnejšie ako jedovaté chemikálie.

berušky

– Ich jasná farba a vzor z nich robia atraktívnych návštevníkov záhrady, ale tiež im pomáhajú chrániť sa tým, že varujú potenciálnych predátorov o ich nechutnosti. Vypúšťajú nepríjemnú žltú substanciu (reflexnú krv) z ich kĺbov, keď sú napadnuté, ktorá je bohatá na toxické alkaloidy. Ich sfarbenie má pripomínať zvieratám, ktoré sa predtým pokúšali ich zjesť: „Chutím hrozne“. Ohrozená lienka môže hrať mŕtvu a vylučovať nepríjemnú látku, aby sa ochránila.

beruška


– Lienky kladú stovky vajíčok do kolónií vošiek a iných bylinožravých škodcov. Keď sa vyliahnu, larvy lienky sa začnú okamžite kŕmiť. Za svoj 3 až 6-týždňový život môžu larvy zjesť asi 5 000 vošiek.

– Sú zvyčajne žlté, oranžové alebo červené s malými čiernymi škvrnami na krytoch krídel, s čiernymi nohami, hlavou a tykadlami. Veľké množstvo je však väčšinou alebo úplne čierne, sivé alebo hnedé. Naopak, existuje veľa malých chrobákov, ktoré sa ľahko mýlia s lienkami. Nie všetky lienky majú škvrny, niektoré sú pruhované.


– Lienky žijúce v miernych oblastiach zvyčajne v dospelosti počas zimy hibernujú často vo veľkých skupinách. Milióny z nich sa stretávajú v častiach juhozápadnej USA, kde pokrývajú zem ako obrovská deka.

– Lienky boli dovezené do rôznych oblastí sveta na účely ochrany proti škodcom, napr. v Kalifornii na prelome storočia, keď lienka druhu Rhodalia cardinalis, dovážaná z Austrálie, zachránila citrusový priemysel od škodného hmyzu.

žlutá beruška


– Bežný mýtus je, že počet škvŕn na chrbte hmyzu naznačuje jeho vek.

– Po celom svete povery tvrdia, že je zabiť lienku prináša nešťastie a lienky sú spojené so šťastím.

Posted in Nezařazené